Від догани не втекти

altЯких порушень не варто допускати суддям, щоб не отримати дисциплінарне стягнення у вигляді догани
У провадженні судді Заводського районного суду м. Дніпродзержинська цивільна справа перебувала шість років. Розгляд зазначеної справи суддею затягувався, і коли позивачка заявила судді відвід, посилаючись на те, що він умисно необґрунтовано затягує розгляд справи, суддя, своєю ухвалою визнавши відвід необгрунтованим і не зазначивши жодної з передбачених статтею 20 Цивільного процесуального кодексу України підстави, цей відвід все ж таки задовольнив.
А, наприклад, суддя Бериславського міського суду Львівської області тримав у своєму провадженні кримінальну справу один рік і дев’ять місяців. На думку ВККС, розгляд справи суддя відкладав необгрунтовано та неодноразово на тривалий термін. У період з 21 липня 2009 року по 27 січня 2011 року кримінальна справа призначалася до розгляду вісімнадцять разів. І на момент винесення догани розглянута не була. Зазначимо, що тричі судове засідання не відбулося через несправність технічного засобу «Тритон». Суддя у поясненнях стверджував, що розгляд справи відкладався з проміжком часу до одного місяця у зв’язку великим навантаженням у роботі.
Натомість суддя Київського районного суду м. Одеси був притягнений до дисциплінарної відповідальності за те, що кримінальна справи перебувала в його проваджені протягом майже п’яти років. За час розгляду в справі було призначено майже сімдесят п’ять судових засідань, деякі з них із різних причин так і не відбулися.
Суддя Дарницького районного суду м. Києва не відкрив провадження у справі протягом трьох днів з дня надходження позову до суду (позовна заява надійшла до суду 25 травня 2010 року, а провадження відкрите тільки 6 жовтня 2010 року), попереднє судове засідання призначене через два місяці після відкриття провадження у справі (на 9 грудня 2010 року), копія ухвали про відкриття провадження у справі та повідомлення про дату і час попереднього судового засідання надіслані сторонам за два дні до засідання, внаслідок чого . учасники процесу неналежним чином повідомлені про проведення та не прибули на попереднє судове засідання, а суддею порушено розумні строки розгляду цивільної справи, за що він і був «покараний» доганою.
Процесуальні порушення
Друга заповідь для суддів — «не порушуй норми процесуального права» при здійсненні правосуддя. На жаль, судді часто їх порушують.
Так, підставою для дисциплінарної відповідальності судді Вільнянського районного суду Запорізької області стало те, що в прихований спосіб через ухвалення ним низки незаконних судових рішень він протиправно наділив правом власності на земельну ділянку громадянку, яка і нині є її власником без законних підстав. Використані у такий спосіб повноваження спричиняють недовіру до суду, а інтереси зацікавлених осіб не отримали необхідного захисту в передбачений законом спосіб.
Суддею Новокаховського міського суду Херсонської області через несумлінне ставлення не вжито заходів щодо звільнення громадянина з-під варти в залі судового засідання в день винесення вироку (звільнення від відбування покарання), тим самим суддею допущено порушення норм процесуального права, що суттєво обмежило прана га законні інтереси засудженого через незаконне тримання під вартою протягом вісімнадцяти днів.
Суддя Чернігівського районного суду Запорізької області порушив вимоги статті 240 Кримінально-процесуального кодексу (КПК) України, за результатами попереднього розгляду кримінальної справи виніс постанову про закриття кримінальної справи за обвинуваченням підсудної гр-ки Л. без участі прокурора, а також у порушення статті 245 КПК України вдався до вирішення наперед питання про винуватість підсудної, що свідчить про порушення суддею норм процесуального права під час здійснення правосуддя у цій справі.
За вчинення дисциплінарного проступку з підстав порушення норм процесуального права при здійсненні правосуддя, невжиття суддею заходів щодо розгляду справи протягом строку, встановленого законом, догану було оголошено судді Сніжнянського міського суду Донецької області. Зокрема, розглядаючи кримінальну справу з 25 квітня 2008 року по 18 жовтня 2010 року, суддею проведено шістдесят судових засідань. 18 жовтня 2010 року був винесений вирок у даній справі, але ВККС встановила, що причини відкладення розгляду справи свідчать про неправильний підхід та неналежну організацію судового процесу, Крім того, суддя кримінальну справу не передав для розгляду іншому судді до закінчення його повноважень, чим спровокував затягування розгляду справи у період з 11 листопада 2008 року по 25 червня 2009 року.
У діях голови Токмацького районного суду Запорізької області виявлені факти необгрунтованої відмови у видачі копій постанов суду за результатами розгляду адміністративних матеріалів потерпілій особі. ВККС дійшла висновку щодо необхідності оголошення догани, крім того, в рішенні зазначено, що суддя як голова та керівник Токмацького районного суду Запорізької області має виявляти більшу увагу та відповідальність при прийнятті відповідних рішень під час виконання адміністративних функцій стосовно осіб, які звертаються до суду, і виявляти виваженість, стриманість та об’єктивність стосовно громадян, не порушуючи при цьому чинне законодавство України.
Галова Рогатинського районного суду Івано-Франківської області порушила норми кримінально-процесуального права при зверненні вироку до виконання. Незважаючи на те, що вирок відповідно до положень частини 1 статті 401 КПК України набув чинності, суддя не вжила заходів із звернення його до виконання. Вирок не виконаний на момент оголошення догани, що з урахуванням попереднього перебування засудженого на керівних посадах в органах прокуратури створює неабиякий суспільний резонанс, викликає сумніви щодо об’єктивності, неупередженості та незалежності суду, підриває авторитет судової гілки влади.
Порушив права та законні інтереси учасників процесу і суддя Кагарлицького районного суду Київської області. Зокрема. до ВККС надійшла скарга громадянина на иенаправлення працівниками суду цивільної справи до суду апеляційної інстанції за його апеляційною скаргою, а також невидання йому копії судового рішення у справі. Як виявилося, справа до суду апеляційної інстанції не направлялася через відсутність повного тексту рішення. Суддя пояснив це своїм перебуванням у черговій щорічній відпустці.
Неавторитетні вчинки
За дії, які підривають авторитет правосуддя, до відповідальності у вигляді догани було притягнено суддю Дніпровського районного суду м. Києва, яка перебувала на робочому місці в стані алкогольного сп’яніння. Суддя визнала викладені у скарзі факти перебування її в нетверезому стані на робочому місці та пояснила це збігом тяжких обставин у її житті.
У діях судді Дарницького районного суду м. Києва також були виявлені факти. які підривають авторитет правосуддя. Зокрема, суддя безпідставно змінила запобіжний захід з тримання під вартою на особисту поруку обвинуваченим, які перебували у міжнародному розшуку за вчинення шахрайських дій. Крім того, суддею неодноразово змінювалися запобіжні заходи при розгляді інших кримінальних справ, що перебували в її провадженні. У зв’язку з чим існували перешкоди всебічно, повно розглянути справи та постановити законні й обгрунтовані рішення.
Це далеко не останні яскраві приклади порушень суддями норм законодавства. Аналізуючи практику ВККС, можна констатувати, що серед порушень лідирують «невжиття заходів щодо розгляду заяви (скарги чи справи) протягом строку встановленого Законом». Якщо трактувати цю норму буквально, то догани можна оголошувати практично всім суддям, які через велику завантаженість справами фізично не справляються з їх розглядом. Однак ВККС враховує цю обставину і карає тільки тих, які «відзначилися» особливо. Також серед лідерів порушення норм процесуального права, зокрема порушення правил підсудності, підвідомчості, необгрунтоване вжиття заходів забезпечення позову. Кожен випадок — унікальний і заслуговує на детальний аналіз, однак покараним суддям потрібно ретельніше ставитися до букви Закону, не допускаючи порушень у майбутньому а тим суддям, яких у «списку доган ВККС-2011» немає, вчитись на помилках колег.
Судовий вісник


Источник: “http://advocat-cons.info/index.php?newsid=14010”

ТОП новости

Вход

Меню пользователя